Fehérorosz börtönbe került uniós diplomata ügyében szólalt meg az Unió – nem is akárhogy
Egy névtelenséget kérő uniós tisztviselő szerint az uniós diplomatát a fehérorosz hírszerző szolgálat fogta el az uniós küldöttség irodája előtt.
Az Eurostat friss adatsorával üzent Matolcsy Györgynek és a balliberális közgazdászoknak a kancelláriaminiszter. Kiderült, a nehéz időkben is folytatódott a magyar felzárkózás az uniós gazdasági fejlettség átlagos szintjéhez.
Megjelent az Eurostat legfrissebb adatsora az uniós tagállamok fejlettségi szintjéről, amiből kiderült, hogy Magyarország az elmúlt évben is folytatta a felzárkózást. Két covidos és egy háborús esztendő van mögöttünk, a „baloldali szakértők károgása és a jegybank véleménye ellenére”
– reagált Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter többek között Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke minapi kormánykritikájára. Megírtuk, Matolcsy szerint vissza kellene térni a reformokhoz, mert letért az egyensúlyi növekedési pályáról Magyarország, elakadt a felzárkózási folyamat. Egyébként a jegybankelnök nem először fogalmazott meg éles kritikát a kormány gazdaságpolitikájával szemben.
Gulyás Gergely pénteki doorstep sajtótájékoztatóján kifejtette: valójában folytatódik a 2010-es kormányváltással megindult folyamat, tíz év alatt több mint tíz százalékkal közelítettük meg az uniós átlagot. A valós bővülés ennél persze jóval nagyobb, hiszen a többi ország is fejlődött ezen időszak alatt.
„Jó hír ez különösen azért, mert ezek szerint
a magyar gazdaság ellenálló képessége válságos, nehéz időszakokban is erős.
Bizakodásra adnak okot a foglalkoztatottsági adatok is, Magyarországon közel 4,7 millió ember dolgozik, 26 ezerrel több, mint egy évvel ezelőtt, miközben a cégeknek megterhelést jelent az energiaráemelkedés is. A közgazdaságban a számok döntik el a vitákat, nem azoknak lett igazuk, akik ezzel ellentétes folyamatokat jósoltak” – részletezte a miniszter, aki szerint a cél továbbra is az, hogy Európa öt legfejlettebb országa közé tartozzunk.
„Tudjuk, ehhez még nagy lépéseket kell tenni, komoly feladatokat kell végrehajtani. De azt látjuk, a régió fejlődési potenciálja nagy, Magyarország pedig tartja a lépést, illetve csökkenti a hátrányát azokhoz képest, akik minket megelőzően évtizedek óta az Európai Unió tagjai voltak” – húzta alá.
Kitért arra, ha a háború véget érne, akkor folytatódhatna, sőt, akár gyorsulhatna is a felzárkózásunk. Megemlítette továbbá, hogy az elmúlt hetekben „szép számmal találunk olyan, döntően balliberális intézetektől származó gazdasági elemzéseket – sajnos a jegybank is ebbe a körbe tartozik –, amik szerint nem felzárkózunk, a magyar gazdaság érzékeny veszteségeket szenvedett el. Ezzel szemben jelentés volt a növekedésünk” a nehéz nemzetközi körülmények dacára is.
Nyitókép: Földházi Árpád/Mandiner